суббота, 31 октября 2009 г.

Как изучают ископаемых животных


Процес вивчення

Але як же це все дізнатися? На це запитання дає відповідь сама тварина: його будову завжди пристосоване до навколишнього середовища. Виходить, потрібно починати з вивчення будови жи ¬ Вотня, з вивчення його кісток. Однак самі по собі кістки ще нічого не скажуть, треба їх порівняти з чимось нам відомим, щоб зрозуміти, чому саме вони мали таку форму. Порівняти їх можна з кістками сучасних тварин. Нехай тепер немає таких тварин, ка кие були раніше, але зони їх проживання (моря, річки, повітря, гори, ліси, степи і т.д.), хоча і перемістилися з давніх часів, залишилися в ос новних рисах подібними з сучасними. Зо ни ці населені тваринами, які Приспи соблени до оточуючих фізико-географічних умов і залежно від них мають визна ділене будову (у птахів - крила, у риб плавці й певна форма тіла і т. д.). Отже, умови існування визначають ділячи будова тварини. Тому, знаючи за сучасними тваринам, як їх будова свя Зано з навколишнім середовищем, ми можемо і іско паєм тварин, що мають подібне будову, вважати що жили в подібних умовах. Адже ніхто не бачив, як літав крилатий ящір або плавав іхтіозавра, але все в цьому впевнені. За чим? Та тому, що сучасні тварини, схожі за будовою передніх кінцівок на крилатого ящера (наприклад, кажани), є літаючими формами, так само як і іхтіозавра подібний до дельфіна, який, як відомо, може жити лише у воді. зможемо дізнатися і про ті умови, в яких пані Вотня існувало.

Простежуючи історію якої-небудь груп пи тварин (слонів, коней, динозаврів і т. д.), ми можемо відновити і історію фізико-географічних умов того часу. Більш того, напрямок, в якому вимірюв нялісь ці умови, пояснить нам причини і покаже шляху розвитку цієї групи живіт них, тому що історія зміни тваринного світу нерозривно пов'язана з історією зраді ня його навколишнього середовища.

Такий досить складний, але єдино вірний шлях палеонтолога. Тільки йдучи цим шляхом, він досягне того, що його судження бу дут мати під собою строго наукову основу. Відновити середу копалин беспозвоноч них легше, так як її можна безпомилково визначають ділити за характером відкладень, у яких зустріли тварина. Адже його місцезнаходження, як правило, збігається й з місцем похований ня, тоді як у хребетних тварин (кро ме водних) місцепроживання, як правило, не збігається з місцем поховання.


Як зберігаються останки тварин і рослин


Труп наземного хребетного потрапляє в поховання здебільшого в умовах водного середовища. На земній поверхні труп дуже швидко під Вергал знищення: спочатку падалеядние тварини пожирають м'які частини, а потім під дією вивітрювання (зміни темпера тур, хімічних реакцій, механічного раз рушення і т. д.) знищуються і кістки. У вод них басейнах, де весь час відбувається на копленіе опадів, створюються сприятливі умови для поховання. Чим швидше труп покриється опадами, тим краще вона збережеться. Найбільші місцезнаходження наземних по звоночних утворюються або в дельтових ча стях річок, де відкладається найбільшу кількістю ство тонкозернистих опадів (піщано-глини-стих), або в передгірських западинах, куди річки і особливо тимчасові потоки зносять громад ну кількість грубого уламкового матеріалу (брекчія, галька, гравій).

Розмір «кладовища» копалин залежить від кількості трупів "тварин: їх може бути досить багато (сотні, а іноді і ти сячі) в результаті стихійного лиха - на водненія, пожежі від блискавки, землетрусу, будь-якого заразного захворювання і т. д. Повені особливо сприяють масовому за хороненію, тому що багато тварин відразу потрапляє у воду. І тепер під час повеней буває, що гине багато диких тварин Зрозуміло, такі ж повені відбувається із дили і мільйони років тому. текучі води (ріки, потоки) сприяють концентрації залишків тварин, а в спокійних водах озерах, болотах - тварини захороняти зазвичай у вигляді окремих скелетів або частин кістяка, іноді навіть однієї кістки. Ось чому в дельтах річок і в передгірних западинах обр зуются найбільш великі місцезнаходження залишків тварин. Труп або частину трупа, занесена опадів піддається хімічним перетворенням. м'я Електричні тканини, якщо вони залишилися, згнивають, а тверд Диє - кістки - «окаменевают», або мінерал зуются, тобто органічна речовина заміщується в них мінеральним, що надходять з навколишнього ного осаду. Згодом дно водного Бассей ну, де поховані кістки тварин, стане сушею, яка зазнає руйнування і в першу чергу текучими водами у вигляді річок і потоків. При цьому руйнуванні буде розкритий і костеносний пласт; з нього почнуть вими тися кістки. Це і буде служити сигналом для початку палеонтологічних пошуків і розкопок.

Пошуки і розкопки копалин

Пошуки залишків хребетних набагато працю неї, ніж безхребетних, так як хребетних у поховання потрапляє значно менше а збори цих залишків вимагають спеціальних розкопок, особливо якщо залишки належать великим тваринам, і часто бувають тендітні Знання закономірностей поховання значи тельно полегшує пошуки. 'Коли виявлені перші кістки, необхідно встановити Кості носний горизонт, тобто шар, з кото якого вони випали, - він буде на рівні' кісток або вище (кістки могли скотитися вниз по скло ну). У костеносном горизонті кістки мають до ренное залягання, тобто знаходяться в породі у тому самому становищі, яке займали при захо Ронен. Якщо, наприклад, у корінному заліг панії був цілий скелет, то при почався раз миваніі костеносного горизонту окремі до сті цього кістяка будуть скочуватися вниз по схилу, потрапляти в осип. Невимитая частину скелета буде стирчати в схилі, йдучи вглиб У костеносном горизонті починають розкопку, знімаючи зверху всю породу до рівня заліг ня кісток.

На місці розкопок виходить го різонтальная майданчик. З метою прискорення ра боти і кращого збереження кісток їх беруть вме сте з породою - моноліту. Для цього ділянку породи з кістками контурних з усіх боків у вигляді бруска, за формою якого ско лачівают ящик, спочатку без дна і кришки. Після того, як таку раму одягнуть на моно літ, щілини між стінками рами і породою заливають рідким гіпсом, який, затвердив, не дає рухатися моноліту всередині скриньки. Потім прибивають кришку. Після цього "моно лит підрубував знизу і повертають на дахів ку, знову заливають всі порожнечі гіпсом і прико лачівают дно. У такому вигляді кістки можна транс перенести на великі відстані: з ними нічого не станеться.

Комментариев нет:

Отправить комментарий